Yeni bina ihtiyaçları karşılayacak

Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, geçtiğimiz hafta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından açılışı gerçekleşen belediye hizmet binasını basına tanıttı. “Yeni bina ihtiyaçları karşılayacak”

 

Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, geçtiğimiz hafta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından açılışı gerçekleşen belediye hizmet binasını basına tanıttı.

 

Binanın, ilçenin en az 50 yıllık ihtiyacını karşılayacağını ve 100 bin nüfusa kadar hizmet verebileceğini belirten Oral, son dönemde yapılan yatırımlara da dikkati çekerek, “Yavaş yavaş ilçe oluyoruz” dedi.

“50 yıllık ihtiyacı karşılar”

Oral, yeni açılan hizmet binasında basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Oral, yeni hizmet binasıyla ilgili basına bilgiler verdi ve binayı gezdirdi. Binanın çok fonksiyonlu olduğuna vurgu yapan Oral, ilçenin en az 50 yıllık ihtiyacının yapılan yeni hizmet binasıyla karşılanacağını kaydetti.

Fonksiyonlu bina

Bu bina tasarruflu bir bina olduğunu belirten Oral, şöyle konuştu: “Güneş enerjisini kuracaktık, projede vardı. O alan rantabl çıkmadı. Bizim güneş enerjisine vereceğimiz para 8-9 yıl sonra kendisini amorti edecekti. Bu da çok anlamlı değildi. 8 yıl sonra sistemler değişecek, yenileri gelecekti. Bu nedenle "güneş enerjisi kısmını iptal ettik.

“Tasarruf sağlanıyor”

Şöyle bir çalışma yapıyoruz. Acaba Pazaryerinin çatısında yapılırsa kurtarır mı diye araştırıyoruz. Isı pompası kullanıyoruz. Bu da bize yüzde 30-40 tasarruf sağlıyor. Binamızın yalıtımı çok iyi. Güvenlikli bir bina. Bir çok fonksiyonu var. Fonksiyonlu bir binaya sahibiz. Bu binanın afet durumlarında büyük ihtimaliyle sağlam kalacağını düşünüyoruz. Afet durumunda hizmete devam edeceğimizi düşünüyoruz. Büyük güce sahip jeneratörümüz var.”

“Yavaş yavaş ilçe oluyoruz”

Binada bir müze çalışması yapılacağını ve ayrı bir girişi bulanacağını ifade eden Oral, “Biz ciddi, örnek bir müze yapacağız. Binanın alt kısmına kent müzesi olacak. Biz ilk olarak konferans salonu düşündük fakat incelemeler sonucu uygun görmedik. Biz şehir ve kent olacağız. İlk kurulduğumuzda 1995’te köyken ilçe olduk. İlçede birden olunmuyor. Bu yönden çalışmalarımız devam ediyor. Biz başladığımızda hükümet konağımız yoktu. Hükümet konağımız, hastanemiz var. Yavaş yavaş ilçe oluyoruz” diye konuştu.

50-100 bin nüfusa hizmet verecek durumda

Oral, bir gazetecinin planlanan bütün şehir yasasının hayata geçmesiyle beldelerin ilçelere katılmasının düşünüldüğünü, buna Altınova’nı hazır olup olmadığı yönündeki soruya şöyle yanıt verdi:

“Bu bina her şeyi karşılar. Bu bina 50-100 bin nüfusa hizmet verecek durumda. Dolayısıyla hiçbir sıkıntı yok. Ekipmanlar konusunda bizim belediyelerimiz iyiler. Bütün belediyelerimizde az çok ekipmanlar da var. Onlar da birleştiği zaman güçlü bir ekip çıkar. Ben her zaman söylüyorum. Bizim 4’ümüzü toplasınız bir tane adam zor yapar. 4’ümüzü toplasanız 16-17 bin nüfusa ulaşıyoruz. Yani nüfusun yüksek olması lazım. 3-4 bin nüfusla belediyecilik biraz sıkıntılı. Yapılır mı, yapılmaz mı bilemiyorum ama yapılırsa bence bir sıkıntı olmaz. Sadece başkanlar sıkıntı yaşar, 4 tane olduğu için.”

En iyi hizmet

Muhtarlıkların da binada içinde hizmet vermeye başladığını belirten Oral, bina girişinde bulunan İznik çinisinden yapılan süslemenin ilçenin değerlerini yansıttığına vurgu yaptı. Tek tek belediye birimlerini gezdiren Oral, vatandaşa en iyi hizmeti sunacaklarını sözlerine ekledi.


25.5.2017 13:22:56 _907