HERSEK GÖLÜ 10 YIL DAHA BELEDİYENİN

Türkiye’nin tek tapulu gölü olan Hersek Lagünü’nün kira süresi 10 yıllığına uzatıldı. Darülaceze ve Altınova Belediyesi arasında kira uzatma sözleşmesi imzalandı.Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci ile Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Darülaceze Merkezi’nde bir araya gelerek gölün 10 yıllığına kira uzatım protokolünü imzaladılar.

ALTINOVA’YA GELMİŞTİ

Darülaceze Başkanlığına gelmesinin ardından Temmuz ayı içerisinde beraberindeki heyetle birlikte Altınova’ya gelerek gölde incelemede bulunup, Başkan Oral’dan bilgi alan Darülaceze Başkanı Y. Mühendis Hamza Cebeci, yönetiminde aldığı karar sonucu Hersek Gölü’nün kira uzatım sözleşmesini 10 yıllığına uzatan protokolü, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral ile birlikte imzaladı.

“GÖLÜMÜZÜ DÜNYAYA DUYURACAĞIZ”

Hersek Bölgesinde yapılan çalışmalar ve yeni projeler hakkında Darülaceze Başkanı Cebeci’ye bilgi veren Başkan Dr. Oral, “Bu gölümüzü dünyaya duyuracağız. Yaptığımız bilimsel ve çok ciddi çalışmalar sonuç vermeye başladı. Bu yıl ilk kez flamingolar burada yavruladı. Ve bu yavrular burada kalarak, büyüdü. Bunun yanı sıra balıklara yönelik çalışmalar da başlatılıyor” dedi.

“BÖLGENİN EN ÖNEMLİ SULAK ALANI”

Oral, Hersek Lagün Gölü’nde uzmanlar tarafından yapılan son gözlemlerin sonuçları ile ilgili de bilgi verdi. İlçe sınırları içerisinde bulunan Hersek Lagün Gölü'nün kuşlarıyla bölgenin en önemli sulak alanlarının başında geldiğini, kuşların barındığı, beslendiği ve ürediği bu sulak alanın son gözlemlerle 180 tür sayısına ulaştığını, türlerin de 80’inin su kuşu, yaklaşık 100’ünün de yırtıcılar, ötücüler ve diğer türlerden oluştuğunu belirtti.


10.12.2015 15:20:04 _1562