‘Kent Ve Göç’ ele alındı

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin ‘Kent ve Göç’ temalı konferansı ve 23. Olağan Meclis Toplantısı, gerçekleştirildi. Toplantıya, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral da katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Suriyeli mültecilerin Türkiye’ye göçüyle artan kent sorunlarına dikkat çekti.“ORTAK SORUNUMUZ”

Adana Osmaniye’nin Kadirli Belediyesi’ne ait etkinlik merkezinde gerçekleşen konferansta konuşan Başkan Recep Altepe, sanayileşmenin etkisiyle hızla gelişen şehirlerde iş bulabilme, artan hayat şartlarıyla çocuklarını daha iyi yetiştirebilme kayısıyla kırsaldan kente geçen nüfus sayısının her geçen gün arttığını söyledi.

Uzun yıllar yaşanan göçün yanı sıra Suriye’deki iç savaştan dolayı Türkiye’ye gelen mültecilerin de yerel yönetimlerin karşısına önemli bir sorun olarak çıktığını kaydeden Başkan Altepe, “Suriye sınırındaki yerleşimlerimizde, büyükşehirlerimizde yaşanan sıkıntılar özetle Suriyeli mültecilerin sorunu tüm belediyelerin ortak sorunu haline geldi. Kadirli buluşmamızda önemli deneyimleri dinleme, tedbirler alma konusunda fırsatımız olacak” dedi.

ÇEVRE ÖDÜLÜ
Başkan Recep Altepe, yaptığı konuşmada ‘Çevreci Tesisler Ödülü’ne de değindi. İlkini 2013 yılında gerçekleştirdikleri ve çevre ile insan sağlığına duyarlı tesislerin ödüllendirildiği organizasyonun ikincisinin 7 Aralık tarihinde İstanbul’da yapılacağını açıklayan Başkan Altepe, 48 tesis ile 9 organize sanayi bölgesinin ödüllendirileceği etkinliğe tüm birlik üyelerini davet etti. SKB üyelerinin buluşmasında, ‘Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Ödülleri’ de sahiplerini buldu.

STRATEJİK PLANDAKİ HEDEFE ULAŞILDI
Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin (SKB) 2020 Stratejik Planı’nda yer alan 60 üye hedefi, Balıkesir ve Samsun Büyükşehirleri ile İnegöl, Beşiktaş ve Karesi belediyelerinin birliğe üye kabul edilmesiyle tutturuldu. Başkan Altepe, “Birliğimiz her geçen gün katkılarınızla büyüyor. Çalışma kapasitemizi daha da artırmak, geniş alanlara yayabilmek için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz” diye konuştu.


17.11.2015 10:00:36 _1463