Kiviler toplanıyor

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, kivi bahçesine girerek, hasadı başlayan meyveyi ağacından topladı.


Türkiye'yi kivi ile tanıştıran ülkemizin önemli kivi üretim merkezlerinden Altınova’da kivi hasadına başlandı. Bahçelere giren üreticiler, olgunlaşan kivileri toplayarak, kasalarla soğuk hava depolarına göndermeye başladı. Kivi hasadının başlamasının ardından üreticileri ziyaret ederek, ‘hayırlı olsun’ dileklerini ileten Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Altınova Kivisi’nin kalitesine vurgu yaptı.KİVİNİN BAŞLICA FAYDALARI

*Yapılan bilimsel araştırmalarla, kivinin özellikle gelişim çağındaki çocuklar için oldukça önemli etkilerinin olduğu saptanmıştır. 6-7 yaş civarındaki çocuklarda, kivi solunum yolları açısından olumlu etkilere sahiptir.

*Yapılan araştırmalar sonucu, yeterli miktarda kivi tüketen çocuklarda burun akıntısının %28, hapşırmanın %41, nefes darlığının %32, gece öksürüğünün %27 ve de kronik öksürüğün %25 oranında azaldığı tespit edilmiştir.

* C vitamini açısından oldukça zengindir. Kivide C vitaminin yanı sıra A vitamini B1, B2 vitaminleri kalsiyum, fosfor, demir içermektedir.

*Kivinin yapısında bulunan pektin maddesinin de mucizevi özellikleri bulunmaktadır. Petkin tarafından kötü yapıdaki kolesterol düşürülür, iyi yapıdaki kolesterol ise artırılır.

*Kivi, bünyesinde sahip olmuş olduğu bütün etken maddeler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıkların oluşma riskini en aza indirgemektedir.

*Kivinin yapısında bulunan bazı maddeler antimutajenik maddelerdir ve bu maddelerin en önemli özelliği kanseri önlemede yardımcı olmalarıdır.

*İskoçya’da yapılan bu araştırmada gönüllü kişiler 3 hafta boyunca kivi tüketmişlerdir. 3 hafta sonunda ise bu kişilerde lenfosistlerde meydana gelen DNA zararının oldukça aza indiği tespit edilmiştir.

*Kivinin solunum yolu hastalıklarına iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Özellikle de astım ve de öksürük gibi sorunlara kivi iyi gelmektedir.

*Kivi, vücutta bulunan kılcal damarların yapısını güçlendirmektedir.

*Kivinin, kan inceltici etkisi bulunmaktadır. Bu etki sayesinde, kivi kanda yer alan yağ oranını düşürür ve de kan basıncını düzenlemede yardımcı olur.


6.11.2015 17:31:49 _1722