Altınova´da keyifli bir Pazar

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, DEKODE ve TEMA Yalova İl Temsilciliği´ni ilçede ağırladı. Kahvaltıyla başlayan program, ağaç dikimi ve Geyikdere Köyü gezisiyle son buldu.Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Dünya Ekolojik Yaşamı Sürdürme Derneği (DEKODER) Genel Başkanı Köksal Ketenci ve yönetim kurulu üyeleri ile TEMA Yalova İl Temsilcisi Faruk Tezcan ve TEMA Gönüllülerini ilçede ağırladı.
 
 
ÖNCE KAHVALTI
 
TEMA Vakfı Yalova Temsilciliği’nce 3 yıldır her ay düzenlenen kahvaltılı sohbet toplantısın bu ayki bölümü Altınova’da gerçekleşti. Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral’ın ev sahipliğinde Rice Royal Hotel’de düzenlediği kahvaltıya, Dünya Ekolojik Yaşamı Sürdürme Derneği (DEKODER) Genel Başkanı Köksal Ketenci ve Genel Merkez yöneticileri ile TEMA Yalova İl Temsilcisi Faruk Tezcan, TEMA Gönüllülerini, Belediye Meclis üyeleri Ali Saruhan, Hasan Karabacak, Birol Bayram, Bilal Ok, Ali Koçal, Altınova Belediye Meclis eski üyesi Halil Çorbacı ve Zir. Yük. Müh. Namık Kirazlar katıldı.
 


 
TARIM ÜZERİNE SUNUM
 
Kahvaltının ardından aynı amanda TEMA Gönüllüsü olan Anadolu Kontrol ve Sertifika Firması sahiplerinden Zir. Yük. Müh. Namık Kirazlar, ‘organik tarım’ ve ‘iyi tarım’ hakkında katılımcılara sertifikalı ürün yetiştirme konusunda sunum yaptı.
 


AĞAÇ DİKİLDİ
 
Kahvaltı ve sunum programının ardından katılımcılar Altınova Hersek Bölgesinde ağaç dikti. DEKODER ve TEMA Temsilcileriyle birlikte ağaç diken Başkan Oral, “2 bine yakın ağacı diktik. Elimizde 3 bin ağaç daha var. Bu ağaçları ilçemizin çeşitli yerlerine dikmeye devam ediyoruz. Yer sıkıntımızın olması nedeniyle toplu dikim yapamıyoruz. Ama bu yıl ağaç dikimi konusunda çok önemli çalışmalar yapmış olacağız” dedi.
 
 
GEYİKDERE’YE ZİYARET
 
Katılımcılar ağaç dikiminin ardından Geyikdere Köyü’ne gittiler. Burada bulunan eski dönemlere ait mezar taşlarını misafirlerine gezdiren Başkan Oral, “Bu tarih eserleri korumaya çalışıyoruz. Ancak bunu başarmak çok zor” diye konuştu. Bölgeyle ilgili bilgi veren Geyikdere Muhtarı Mustafa Eryiğit, “Burayı 49 yıllığına kiralamak isteyenler var. Biz bunlara karşı durmaya çalışıyoruz” dedi. TEMA Yalova İl Temsilcisi Faruk Tezcan da, TEMA ve DEKODER olarak, bölgenin korunmasına yönelik her türlü desteği vereceklerini ifade etti.
 
 

4/22/2015 9:49:31 AM _1590