“Eğitimde yeni yaklaşım ve modeller zorunludur”

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Stratejik Planlama ve Yönetim Daire Başkanı Mehmet Baki Öztürk, ezberci eğitim ve ezbere dayalı modellerin artık geçerliliğinin kalmadığını söyledi.“7’den 77’ye Çevrimiçi Altınova Projesi” kapsamında Altınova’da eğitim camiasına seminer veren Öztürk, “Eğitimde beklentimiz, değişimlere duyarlı, bireyin gereksinimlerini karşılayabilecek esnek yaklaşımların benimsenmesidir” dedi.

EĞİTİMDE YENİ PARADİGMALAR

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Stratejik Planlama ve Yönetim Daire Başkanı Mehmet Baki Öztürk tarafından, “Eğitimde Yeni Paradigmalar” konulu konferans verildi. Altınova Tersane Girişimcileri A.Ş. Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlenen konferansa Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı, Stratejik Planlama ve Yönetim Daire Başkanı Mehmet Baki Öztürk, Altınova İlçe Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Zeki Sitar, İlçede bulunan okul öğretmenleri ve okul müdürleri katıldı.

“BİREY ODAKLI”

Konferansın açılış konuşmasını yapan İlçe Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit, “Artık eğitimden beklenen, sürekli değişen çevrede sürekli değişmekte olan bireye odaklanmadır. Günümüzde eğitimin, bireylerde girişimci ve yenilikçi olma özelliklerini desteklemesi beklenmektedir. 21. yüzyıldaki değişimlere paralel olarak, ülkemizde eğitim hizmetlerinin geleceğini etkileyebilecek değişimlerin neler olduğunu analiz ederek, bu değişimlerin eğitimden beklenen işlevleri nasıl etkilediğini değerlendirebilmek, eğitimle uğraşanlar için kaçınılmazdır” dedi.

“DÜŞÜNEBİLME BECERİSİ ÖNEMLİDİR”

Açılış konuşmasının ardından bir sunum yapan Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Stratejik Planlama ve Yönetim Daire Başkanı Mehmet Baki Öztürk ise “Eğitimin temelini oluşturan paradigmaları anlamak, sadece kuramcıları değil, aynı zamanda uygulamacıları da ilgilendirmektedir. Bu anlamda, paradigma çözümlemesi, eğitimcilerin kullanacağı yaklaşım ve teknikleri belirleme sürecini kolaylaştırır. Aynı zamanda, paradigma çözümlemesi eğitimin bireyi ve toplumu dönüştürmedeki rolünü tanımlayacak bakış açısına yardımcı olur. Bilgiyi kullanmada düşünebilme becerisi önemlidir.

“HAYATA KARŞI DONANIMLI OLMALIYIZ”

Bilgi çok kolay ulaşılan bir nesne ya da bir birikimdir ama önemli olan o bilgiyi kullanmada fark yapma becerisidir. Eğitimde Kendimize sürekli yeni hedefler koymalıyız. Hayata karşı donanımlı olmalıyız. Sen ne isen başkası odur. Kazanan her zaman çözümün bir parçasıdır. Her sorunda bir çözüm görür. Her zaman bir programı vardır. Bu işi senin için yaparım der. Benim işim değil ki demez.

“ÇALIŞAN İNSAN HATA YAPAR”

Kaybeden her zaman problemin bir parçasıdır. Her zaman bir özrü vardır. Her çözüme bir sorun görür. Her şeye rağmen başarabiliriz. İletişimde empati yapmamız gerekir. İlişkiyi biri geriyorsa diğeri gevşetecektir. Toplumda iletişimi koparmamak gerekir. Çalışan insan hata yapar hiç hata yapmayan insan hiçbir şey yapmıyor demektir” dedi.

“EZBER BOZAN MODEL”

Öztürk, “Yeni paradigmaların doğurguları olarak eğitimciler, eğitimdeki bu yeni yaklaşım ve modelleri artık uygulamak zorundadırlar. O nedenle eğitimde de çok moda olan bir söylemle ezber bozuldu diyebiliriz. Ezberci eğitim, ezbere dayalı modellerin artık geçerliliğinin kalmadığını, karşımızdaki öğrenciyi bir papağan gibi bizi tekrarlayan ya da bizi aynen modelleyen kişiler olmadığını kabul etmek durumundayız. Eğitimde beklentimiz, değişimlere duyarlı, bireyin gereksinimlerini karşılayabilecek esnek yaklaşımların benimsenmesidir” diye konuştu.

MEHMET BAKİ ÖZTÜRK KİM?

1968 Yılında Adana’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Adana’da tamamladı. Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi İktisat fakültesini bitirdikten sonra Yönetim ve Organizasyon alanında yüksek lisans yaptı.

1988-1994 yılları arasında Erzurum’da öğretmenlik ve okul müdürlüğü, 1994 – 2003 yılları arasında Adana Seyhan’da okul müdürlükleri görevlerinde bulundu. 2004 – 2007 yılları arasında Tapu Kadastro Anadolu Meslek Lisesi Müdürü olarak görev yaptı. 2004 -2013 yılları arasında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde sırasıyla Eğitim Müdürü, Kurs Müdürü, TKGM Diyarbakır Bölge Müdür Yardımcılığı ve Eğitim Daire Başkanlığı, 2013-2016 yılları arasında Millî Eğitim Bakanlığı Stratejik Planlama ve Yönetim Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. Ekim 2016 itibariyle Ar-Ge Kalite ve İzleme Daire Başkanlığı görevine getirilen Mehmet Baki ÖZTÜRK, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Türkiye Adalet Akademisi Öğretim üyesi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile Eğitim Programı Baş Eğiticisi, Cumhurbaşkanlığı Kamu Etik Kurulu Etik Eğiticisi, ICF Eğitim Koçu, NLP Trainer QMS Uluslararası Kalite Yönetim Sistemi Baş Denetçisi olan Mehmet Baki ÖZTÜRK, Stratejik Yönetim ve Planlama, Devlet Teşkilatı, Kalite Yönetim Sistemi, İletişim Becerileri ve Motivasyon konularında dersler vermektedir.


31.10.2019 10:01:23 _436