Hersek Lagününde özel bir gün

Dünya Sulak Alanlar Günü her yıl 2 Şubat tarihinde tüm ülkemizde olduğu gibi Yalova ili Altınova İlçesindeki, bölgemizin önemli sulak alanlarından biri olan Hersek Lagünü'nde de kutlandı.Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül ve Doğa Tanıtım ve Eğitim Merkezi Personeli ile birlikte Lagün ve çevresinde Kuş Gözlem çalışması yapıldı.  

KUŞ GÖZLEMCİLERİ AKIN ETTİ

Dünya Sulak alanlar gününde Hersek Lagünü, "İKGT" İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu üyeleri, kuş fotoğrafçıları ve ülkemizin önemli kuş ve doğa belgeselcilerini ağırladı. Kuş gözlemcileri gözlem kulelerinden de yararlanarak çalışmalarını gerçekleştirirken, kuş fotoğrafçıları da havanın açık ve güneşli olmasını fırsat bilerek güzel karelere imza attılar. 

70 SU KUŞ TÜRÜ

Gözlem çalışması, ülkemiz için nadir olan batağanlar familyasından kızıl boyunlu ‘Podiceps grisegena’ ve kulaklı batağan ‘Podiceps auritus’ su kuşu türlerinin görülmesiyle toplamda 70 kuş türü ile sonuçlandı. Lagğünde toplamda ise 208 kuş türü yer almakta.

Konuklar zaman zaman Doğa Tanıtım ve Eğitim Merkezinde dinlenme molası vererek yaptıkları çalışmaları değerlendirdiler. Altınova Belediyesince Hersek Lagünü ve çevresinde yapılan tüm çalışmaları beğeni ile karşılayan misafirler, başta Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkürlerini ileterek alandan ayrıldılar.

DÜNYA SULAK ALANLAR GÜNÜ

Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Hakkında Sözleşme olarak bilinen Ramsar Sözleşmesi, 1971 yılı Şubat ayında İran'ın Ramsar kentinde imzalanmış, sözleşmenin imzalandığı 2 Şubat tarihinin de sulak alanların korunmasının önemine kamuoyunun dikkatini çekmek üzere 1997 yılında "Dünya Sulak Alanlar Günü" olarak ilan edilmiştir.


4.2.2019 11:18:33 _666