Flamingo sayısında rekor artış

Yalova Altınova İlçesi sınırları içerisinde bulunan Hersek Lagünü Sulak Alanı barındırdığı kuşları ile her geçen gün dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. 

ÖKA (Önemli Kuş Alanı) özelliği de bulunan Hersek Lagünü, bu günlerde kış göçmeni kuşları ağırlamaktadır. Lagünde bu yıl 1540 flamingo sayısıyla rekora ulaştı.

“KIŞ GÖÇMENİ KUŞLAR”

Hersek Lagünündeki kuş hareketliliği hakkında bilgi veren Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül, “Önemli Kuş Alanı özelliği de bulunan Hersek Lagünü, bu günlerde kış göçmeni kuşları ağırlamaktadır.

Bu kuşları taksonomik olarak sıralarsak; kıyı kuşları, ördekler, martı ve sumrular, karabatak ve batağanlar, balıkçıllar ve Flamingogiller diyebiliriz. 

“Flamingo sayısında rekor”

Altınova Belediyesi tarafından düzenli olarak yaptırılan kuş gözlem çalışmalarında Flamingo (Phoenicopterus roseus) nüfusu her yıl artmakta. Yüzyıllardır Anadolu kültüründe "allı turna" olarak anılan Flamingo (Phoenicopterus roseus) her yıl olduğu gibi kasım ayı ilk haftası alanda artmaya başlamış, son haftalarda da binleri aşarak ardarda rekorlar kırmıştır. 

“FARKINDALIK BİLİNCİ GELİŞTİRİLDİ”

Son sayımda 1540 birey olarak kayıtlara geçen flamingo sayısı 152 hektar büyüklüğündeki bir sulak alan için oldukça değerlidir. 

Marmara bölgesi sulak alanlar içinde Hersek Lagünü ön sıradadır. Altınova Belediyesi Hersek Lagün gölü ve tüm çevre kültür değerleri için tanıtım ve koruma programları geliştirip bunları halkla paylaşmış  ve böylelikle de farkındalık bilinci geliştirmiştir” dedi.


6.12.2018 12:52:08 _463