2018, turizm yılı olacak

Bu yılı “Turizm Yılı” ilan eden Altınova Belediyesi, tarihi ve kültürel değerlere yönelik projelerin yanı sıra eko turizme yönelik projeleriyle de turizmdeki payını artırmayı hedefliyor.Turizm alanında etkinliğini artırmak için eko turizme ağırlık veren Altınova Belediyesi, kuş cennetine ilave olarak 220 bitki türünün yer alacağı Aromatik Tıbbi Bitki ve Botanik Bahçesi kuracak. Yürüyüş ve bisiklet yolu ile Hersek sahiline ulaşılacak proje kapsamında sahil düzenlemesiyle birlikte plaj da yapılacak.

204 KUŞ TÜRÜ

Projeler kapsamında Hersek Lagünü’nde bulunan kuş cennetine ilave bölgeye Aromatik Tıbbi Bitki Ve Botanik Bahçesi yapacaklarını anlatan Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Hersek Lagünü turizm potansiyeli açısından bizim için önemli bir konumda. Yaklaşık 204 kuş türü bulunuyor. Bölgenin turizm potansiyeli daha da pekiştirmek için 40 dönümlük arazi üzerine Aromatik Tıbbi Bitki Ve Botanik Bahçesi yapacağız. Alanda 220 bitki türü yer alacak” dedi.

2018 YILINDA TAMAMLANACAK

Projenin bu ay ihale aşamasına getirileceğini belirten Oral, herhangi bir sorun çıkmaması halinde projenin 2018 yılında tamamlanacağını kaydetti. Yapılacak botanik bahçede, kuşları rahatsız etmeyecek şekilde bir kafeteryanın da yer alacağını anlatan Oral, bölgeye gelen turistlerin hem kuşları gözlemleyip hem de botanik bahçedeki bitkileri yakından inceleme fırsatı bulacağını söyledi.

KENT MÜZESİ YAPIM AŞAMASINDA

Projenin botanik bahçeden başlayarak yürüyüş ve bisiklet yolları ile beraber Hersek sahiline ulaşacak şekilde hazırlandığını anlatan Oral, ”Mevcut güzergâh üzerinde Helenapolis Antik Kenti, Hersekzade Ahmet Paşa Külliyesi ve tarihi Çobankale kalıntılarının bulunduğunu alanda arkeolojik kazılar devam ediyor. 3-5 yıl sonra buradaki kaleyi ortaya çıkaracağız. Çalışmaların nihai hale geldikten sonra kombine bir turizm koridoru oluşacak” dedi.

TARİHİ MEKANLARA PROJE

Kent Müzesi projesinin yapım aşamasında olduğunu, Deniz Feneri, Atatürk Evi ve tarihi hamam gibi tescilli yapılarımızın teşhir ve tanzim projelerini de hazırlattıklarını anlatan Oral, diğer projelerine ilişkin şu bilgileri verdi: “Deniz Feneri Müzesi yapacağız. Bu Türkiye’de pek olmayan bir müze olacak. Deniz Feneri ile ilgili burada bir tarihçe olacak. Sadece fenerle ilgili objeler olmayacak. İçerisinde ayrıca bu feneri koruyan aileyi de anlatacağız. Atatürk’ün burada konakladığı evle ilgili restorasyon projesi de onaylandı. Kuş Müzesi ile ilgili de bir proje yaptık. Bunun ihalesini yaptık. Proje devam ediyor. Hersek Hamamı ile ilgili de bir çalışmamız olacak. İnşallah Bizans-Osmanlı tarihi ile ilgili ve Altınova’nın tarihiyle ilgili yeni bilgi ve belgeler elimize geçecek. Kuş Gözlem Kulesi, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Botanik Bahçesi ve Altınova Plajı’na yapılacak çalışmalar ilçe için ‘prestij projeleri’ olacak.”

ENGELLİLERE YÖNELİK İLK KULE

Kuş gözlem kuleleri ile ilgili çalışmaların da büyük bölümünün bittiğini anlatan Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “İkinci bir kuş gözlem kulemizin ise yer tahsisi Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılmıştı. Bunun inşası da yakın zamanda bitmek üzere. Bu kule Türkiye’de engelli vatandaşlarımıza uygun şekilde yapılmış tek kuş gözlem kulesi olacak. Bunun arka kısmına çocuklara doğa ile ilgili bir eğitim alanı yapacağız” dedi.

MAVİ BAYRAK BAŞVURUSU

Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, Altınova Plajını da baştan sona yeniden yaptıklarını belirterek, “İçerisinde kadınlar plajı da olacak. Yolunu, suyunu, elektriğini, kanalizasyonunu sıfırdan yeniden yapıyoruz. Mavi Bayrak için de başvuruda bulunacağız. Tüm bunlar bizim prestij projelerimizdir. İçerisindeki bitki çeşitliliği ile ilgili de çalışma yapıyoruz. Doğal botanik bahçe haline gelecek bu bölgemiz” diye konuştu.

PROJELERİN TOPLAM MALİYETİ 30 MİLYON LİRA

Osmangazi Köprüsü’nün Altınova’nın turizmine büyük katkı sağlayacağını söyleyen Başkan Metin Oral; ilçelerinde tarihi, turizmi, sanayiyi, tüm doğal güzelliği bir arada bulabilmenin mümkün olduğunu bildirdi. Başkan Metin Oral, Evliya Çelebi Kültür ve Sosyal Yaşam Projesi'ni de etap etap hayata geçirdiklerini kaydetti. Görev süresi boyunca belirlenen projelerin büyük bölümünü hayata geçirdiklerini ifade eden Oral, “Mevcut projelerin toplam maliyeti 30 milyon liradan fazla” açıklamasını yaptı.


16.4.2018 13:51:41 _669