Ulaşımda Kent Kart dönemi

Altınova Belediyesi, toplu taşıma araçlarında kartlı sisteme geçti. Belediye otobüslerinde hizmete sokulan “KentKart” ile ulaşım konusunda büyük rahatlık sağlanacak.İlk Etapla Altınova Belediye otobüslerinde geçerli olacak “Altınova Kent Kart” Altınova Belediyesi girişinden temin ediliyor. Ücretsiz, indirimli ve sivil olmak üzere 3 çeşit olan Kent Kart’lar, yolculukta hayatı büyük oranda kolaylaştıracak.

GEÇİŞ TAMAMLANDI
Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Belediye Meclis üyesi Mustafa Sarıgül ve ALBEL Genel Müdürü Temel Baş, Altınova Kent Kart ile ilgili Kentkart Sistem Sorumlusu M. Bekir Yeşil ile Kentkart Kocaeli Bayi Koordinatörü Metin Tekin ile yapılan çalışmanın ardından Altınova’da kartlı sisteme geçiş tamamlandı. Ulaşımda büyük bir kolaylığın sağlanacağını söyleyen Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Bu sistem ile vatandaşımız ve sürücü arasında para alışverişi ortadan kalkmış olacak. İnsanlar para değil, kart taşıyacak” dedi.

BELEDİYE ARAÇLARINDA BAŞLADI
“Altınova Kent Kart”, tamamen elektronik ortamda kullanılan bir kart. Kart, Altınova Belediye Binası Zemin Kat’tan satın alınabildiği gibi önümüzdeki günlerde ileç genelinde bayilikler de verilecek. Satın alınan karta aynı merkezden ücret yüklemesi yapılıyor. Herhangi bir ücret sınırlaması bulunmayan karta isteyen istediği kadar ücret yükleyebiliyor. Altınova Belediyesi’ne ait otobüslere takılan “Validatör” adlı cihaz, temas edilmeden, hiçbir kablo bağlantısı olmadan, uydu üzerinden kartı okuyarak, ücreti elektronik ortamda tahsil ediyor. Güzergahın fiyatına göre kart üzerindeki ücretten rakam aşağı düşüyor. Kart tam ise yeşil, öğrenci ise sarı ışık yanarak, sürücüye hangi kart kullanıldığını ikazla bildiriyor. Kart içinde yeterli bakiye yoksa sesli sinyalizasyon devreye girip, bakiyenin yetersiz olduğunu söylüyor.

TAKLİDİ İMKANSIZ
Hiç bir temas ve kablo bağlantısı bulunmayan ve tamamen uydu üzerinden hareket ederek ücret ödemesi yapılan kartların taklidinin yapılması imkansız. Şu ana kadar hiçbir yerde taklidi yapılamayan kartlar, sistemin arıza yapmasından bile etkilenmiyor. Özellikle yedek sistemle çalışan kartlar da ücret kaçağının olması bile söz konusu değil.

İNDİRİMLİ KARTLAR İÇİN İSTENEN EVRAKLAR:

Öğrenci                : Öğrenci Belgesi, 1adet fotoğraf, kimlik Fotokopisi. Kart ücreti 10 TL

Öğretmen            : Görev Belgesi, 1 adet fotoğraf, kimlik Fotokopisi. Kart ücreti 10 TL

65 Yaş ve Üzeri   : Kimlik Fotokopisi, 1adet fotoğraf. Kart ücreti 12 TL

 

ÜCRETSİZ ULAŞIM KARTLARI:

Kart ücretleri 12 TL, Binişler ücretsizdir.

POLİS :                                    Görev yeri belgesi, 1adet fotoğraf

ZABITA:                                   Görev yeri belgesi, 1adet fotoğraf

JANDARMA:                             Görev yeri belgesi, 1adet fotoğraf

ZABITA:                                   Görev yeri belgesi, 1adet fotoğraf

BELEDİYE PERSONELİ:             Belediyede çalıştığına dair belge, 1adet fotoğraf

ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARI (1. derece)      Şahadet Belgesi, Gazilik Beratı, 1adet fotoğraf

EGELLİ :                                    % 40 Heyet raporu, 1adet fotoğraf

ENGELLİ (REFAKATLİ)              Engellinin kimliği, 1adet fotoğraf


6.3.2018 13:08:18 _1418